Խորհրդարանը մարտի 24-ի նիստում քննարկեց Վճռաբեկ դատարանի դատավորի թեկնածուի ընտրության հարցը:
«Ազգային ժողովի կանոնակարգ» ՀՀ սահմանադրական օրենքի 143-րդ հոդվածի 6-րդ մասի համաձայն՝ ընտրության երկրորդ փուլին կմասնակցեն առաջին փուլում առավել ձայներ ստացած երկու թեկնածուները՝ Արսեն Մկրտչյանը եւ Արմեն Հայկյանցը:
Թեկնածուները հանդես եկան ելույթներով:
Արմեն Հայկյանց. Հանդես չեմ գալու ծրագրային ուղղվածության ելույթով, քանզի Վճռաբեկ դատարանի դատավորի թեկնածուներն արդեն իսկ առաջին փուլում ներկայացրել են դա: Կրկին ելույթ ունենալու օրենսդրորեն ընձեռնած հնարավորության շրջանակներում հանդես կգամ որոշակի դիտողությամբ՝ ընտրության ընթացակարգային որոշակի դրսեւորումների եւ դա կարգավորող առանձին իրավահարաբերությունների վերաբերյալ:
Արսեն Մկրտչյան. Առաջին փուլում մենք ներկայացրինք մեր զեկույցներն ու տեսլականները: Նոր ելույթ չեմ պատրաստել՝ նկատի ունենալով, որ առաջին փուլում չեղան այնպիսի հարցեր, որոնց հիման վրա հնարավոր էր նոր մոտեցում դրսեւորել:
Հաշվիչ հանձնախմբի նախագահ Վահագն Հովակիմյանը տեղեկացրեց, որ քվեարկությունն անցկացվելու է 11:30-ից 12:30 ընկած ժամանակահատվածում:
Վճռաբեկ դատարանի դատավորն ընտրվում է գաղտնի քվեարկությամբ պատգամավորների ընդհանուր թվի ձայների առնվազն երեք հինգերորդով:

24 марта парламент обсудил вопрос избрания кандидата в судьи Кассационного суда.
Согласно ч.6 ст. 143 Конституционного закона РА «Регламент Национального Собрания», во втором туре будут участвовать   два кандидата, набравшие наибольшее количество голосов в первом туре – Арсен Мкртчян и Армен Айкянц.
Кандидаты выступили с речами.
А.Айкянц заметил, в частности, что представит несколько замечаний по поводу некоторых проявлений избирательной процедуры и некоторых регулирующих ее правовых отношений.
А.Мкртчян отметил, что поскольку в первом туре им уже представлено видение деятельности, новое выступление не подготовлено в силу того, что в первом туре не было вопросов, по которым ему следовало бы представлять новые подходы.
Председатель Счетной комиссии В.Овакимян сообщил, что голосование состоится с 11:30 до 12:30 часов.
Судья Кассационного суда избирается тайным голосованием не менее 3/5 от общего числа голосов депутатов.